Postup rekonstrukce domu

Chcete rekonstruovat starší dům a nevíte, jak začít? Připravili jsme pro vás návod krok za krokem. Kromě jednotlivých prací jsme se zaměřili také na nejčastější vady stavby, které je potřeba vyřešit.

V první fázi je dobré povolat odborníky, statika a architekta, kteří zjistí, v jakém je dům stavu. Dlouhodobě spolupracujeme s projekční kanceláří, kterou vám rádi doporučíme.

Technický průzkum odhalí příčiny narušené statiky

Statik si váš dům důkladně prohlédne a zjistí případné vady. Narušenou statiku způsobují například trhliny ve zdi, stropu, nakloněné stěny, vlhké zdivo, shnilé trámy a prvky dřevěného krovu.

Nejčastěji řešíme tyto poruchy stavby

Trhliny

Rozlišujeme aktivní a pasivní trhliny. Zatímco pasivní trhlina statiku neovlivňuje, aktivní může napáchat velké škody, protože se pořád zvětšuje. O jakou trhlinu se jedná, zjistíte snadno jednoduchým testem. Do trhliny se umístí sádrová destička a pozoruje se, jestli po nějaké čase praskne nebo ne. Aktivní trhlinu je nutné opravit. Většinou se sešívá ocelovými skobami nebo tahovými výztužemi ve zdivu. Statik doporučí nejvhodnější způsob. Oprava ale nestačí. Je potřeba zjistit, proč k vzniku trhlin dochází a příčinu odstranit. V lepším případě jde jenom o změnu objemu materiálu, v horším o sedání základů nebo narušené zdivo zatékající vodou.

Poškozené krovy a trámy

Staré domy mívají původní dřevěné trámové stropy a krov. Když střechou zatéká, bývají shnilé. Také mohou být napadené houbami, jako je dřevomorka domácí nebo koniofora sklepní. Tyto dřevokazné houby trámy, krokve a vaznice poškodí tak, že se začnou rozpadat a nemají už potřebnou nosnost. Všechny napadené části konstrukce je nutné vyměnit za nové.

Zemní vlhkost

Starším budovám často chybí hydroizolace základů nebo může být poškozená. Projeví se to vlhkými zdmi v přízemí, mapami nebo dokonce plísněmi. Možností, jak se zbavit vlhkosti, je několik. Nejefektivnější sanační metodou je podřezání zdiva a vložení hydroizolačního asfaltového pásu nebo polyethylenové fólie. Podřezání se provádí lanovou a řetězovou pilou. Také je možné použít vlnitý nerezový plech. Další možností jsou chemické injektáže nebo drenážní potrubí kolem základů domu. Po dokončení izolace se stěny opatří sanační omítkou.

Nebezpečný radon

Pokud chybí hydroizolace, může se v domě kromě vlhkosti objevit také zvýšený výskyt radonu. Prostupuje přes podlaží a koncentruje se v ovzduší. Přestože jeho obsah ve dne a v noci kolísá, je velmi škodlivý a způsobuje rakovinu. Důležité je pravidelně větrat, také je možné instalovat systém nuceného větrání. Ale nejlepším způsobem, jak se v domě zbavit radonu, je provést izolaci základů.

Architekt navrhne nejlepší řešení rekonstrukce

Architekt zhodnotí možnosti domu a posoudí, jestli je pro vás jeho užitná plocha dostačující a případně doporučí změnu dispozice.  
Poradí, jak konkrétní prostory nejlépe využít, co by bylo dobré propojit, přemístit nebo přistavět. Také vám řekne, jestli je potřeba provést ještě nějaké další průzkumy.

Zajistíme projekt, statický posudek i stavební povolení

Jak pro ohlášení stavby, tak pro stavební povolení potřebujete projekt rekonstrukce. Je nutné zakreslit stávající stav a připravit kompletní projektovou dokumentaci. Využijete ji nejen pro stavební úřad, ale také pro realizaci rekonstrukce. O všechny dokumenty se postaráme.

Harmonogram rekonstrukce domu

Když jsme odstranili všechny vady stavby, pustíme se do další části rekonstrukce.

Opravíme stávající nebo zhotovíme novou střechu

V případě, že nedochází v rámci rekonstrukce domu k přístavbě, zachováme tvar i velikost střechy. Pokud bude potřeba, vyměníme krov nebo jeho poškozené části a zajistíme pojistnou hydroizolaci, která odvádí vlhkost. Pokud je součástí rekonstrukce také vybudování půdní vestavby, postaráme se také o tepelnou izolaci. Položíme nové latě a novou střešní krytinu. Zajistíme nové okapy a svody.

Vyměníme okna a vstupní dveře

Vybouráme původní okna a dveře a zajistíme dodávku a montáž nových. Samozřejmě těch, které si vyberete. Na výběr máte dvojsklo nebo trojsklo a co se týká materiálu, můžou být z plastu, ze dřeva nebo z hliníku.

Zrenovujeme nebo opravíme fasádu

Jestli není fasáda poškozená, dá se očistit tlakovou vodou a opatřit novým nátěrem fasádní barvou. V případě, že se už renovovat nedá, odstraníme ji a zajistíme nový omítkový systém, který se skládá z podhozu, jádrové omítky a štukové omítky. Na sokl aplikujeme hydrofobní nátěr. Jestli je součástí rekonstrukce také zateplení domu, postaráme se o kompletní realizaci. Tepelnou izolaci volíme podle projektu. Obvykle používáme polystyren, minerální vatu nebo desky z fenolické pěny. Zateplením fasády snížíme tepelné ztráty a zabráníme pronikání hluku z ulice.

Změníme dispozici

Odstraníme, co je potřeba. Vybouráme příčky, podlahy, vysekáme obklady. Poté vytyčíme a vystavíme nové příčky a podhledy.

Provedeme renovaci nebo výměnu topení

V případě, že zůstane zdroj tepla stejný, vyměníme jenom radiátory. Také je můžeme nahradit podlahovým topením. Pokud se rozhodnete pro jiný způsob vytápění, například výměnu kotle na tuhá paliva za plynový, přizveme odborníka, který navrhne projekt.

Postaráme se o novou elektroinstalaci a rozvody vody

Zajistíme nové rozvody vody, kanalizace, vzduchotechniky a podomítkové instalace.

Dokončovací práce

Vyspravíme omítky a vyrovnáme podlahy, obložíme koupelnu, WC a položíme dlažbu. Osadíme vanu, umyvadlo a toaletu. Namontujeme nové zásuvky a vypínače. Vymalujeme všechny prostory interiéru a pustíme se do montáže obložek a dveřních křídel. Zajistíme pokládku podlahy.

Předání stavby

Když jsou všechny práce hotové, domluvíme si termín předání zrekonstruovaného domu, kde obdržíte předávací protokol a veškerou další dokumentaci. Dům společně projdeme a co vás bude zajímat, vysvětlíme. Poté je možné požádat o souhlas s užíváním stavby na stavebním úřadě. Ve sjednaném termínu proběhne přímo na místě místní šetření, na které se kromě vás dostaví pracovníci stavebního úřadu, architekt, projektant. Vyjádření obdržíte do 14 dnů.