Postup rekonstrukce bytu krok za krokem

Od projektu přes povolení po jednotlivé etapy realizace. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce rekonstrukcí bytové jednotky.

Na začátku si promyslete, jestli chcete jenom vyměnit bytové jádro a rekonstruovat koupelnu, nebo se pustíte do kompletní rekonstrukce bytu. Jde o složitý proces, který zahrnuje celou řadu profesí. Ale na jeho konci na vás čeká úplně nové a pohodlné bydlení. A to už stojí za to, co říkáte?

Pomůžeme vám už v přípravné fázi

Dřív, než začnou první práce, je potřeba vyřídit nezbytné papírování.

Projekt rekonstrukce

Nejdřív je dobré pozvat projektanta, který s vámi probere vaši představu a doporučí ty nejlepší varianty s ohledem na možnosti bytu i finance. Také připraví projektovou dokumentaci, kterou budete potřebovat pro úřady a následně pro samotnou rekonstrukci. Pokud chcete některé příčky bourat nebo naopak vyzdívat, budete potřebovat také statický posudek. Statik posoudí, které stěny jsou nosné. Jak projektanta, tak architekta vám zajistíme.

Souhlas SVJ a bytového družstva

Jestli máte byt v osobním vlastnictví, podívejte se do stanov Společenství vlastníků jednotek (SVJ), kde se dozvíte, v jakých případech souhlas SVJ potřebujete a kdy se bez něj obejdete. Obvykle se požaduje, pokud se jedná o zásah do společných částí domu. Patří mezi ně svislé a vodorovné konstrukce, do kterých se počítá bytové jádro, dále rozvody tepla, vody a kanalizace, balkony atd.

O rekonstrukci bytového jádra v družstevním bytě rozhoduje družstvo, které vám musí vydat písemný souhlas. Také je dobré informovat sousedy.

Stavební ohlášení nebo povolení?

Záleží na rozsahu rekonstrukce. Jestli plánujete jen drobné úpravy a nebudete měnit dispozici bytu, ohlásíte rekonstrukci na příslušném stavebním úřadě. Pokud se bude zasahovat do nosných nebo obvodových stěn, je nutné požádat o stavební povolení. Oboje můžeme vyřídit za vás.

Zrekonstruujeme bytové jádro

Stará jádra bývají nejčastěji umakartová s polystyrenovou výplní. Jejich doba je pryč. Nejen, že nevypadají nejlépe, ale také netěsní, a dokonce vám mohou přivodit zdravotní potíže, protože se v nich usazují plísně. Původní bytové jádro vybouráme, odvezeme suť a nepoužitelné vybavení.

Z čeho stavět bytové jádro

Nové bytové jádro můžete mít buď z pórobetonových tvárnic, nebo ze sádrokartonu. Záleží na vašich preferencích. Abychom vám rozhodování usnadnili, máme pro vás informace o obou materiálech a také o tom, jaký je doprovází postup.

Stavba jádra z ytongu

Pórobetonové tvárnice jsou lehké a jak už název napovídá také tvárné. Dobře se s nimi pracuje, dají se z nich vytvořit oblé hrany a tvary, snadno se připravují pro vedení rozvodů. Stěny budou úzké, takže vám nezaberou tolik místa, ale zároveň zvládnou i větší zatížení třeba v podobě těžšího umyvadla.

Postup rekonstrukce bytového jádra z ytongu.

Vyzdění příček

Podle grafického návrhu založíme půdorys a vyzdíme nové příčky, které osadíme dveřními zárubněmi.

Montáž rozvodů

Vykroužíme drážky pro nové rozvody vody, odpadů, elektroinstalace, vzduchotechniky a následuje jejich montáž.

Zednické práce

Poté vyrovnáme povrch, zapravíme všechny drážky a otvory a zpevníme zdivo armovací tkaninou (perlinkou). Vybrousíme nerovnosti a naneseme stěrku nebo štuk (omítku). Zajistíme kvalitní hydroizolaci a vyrovnáme podlahy nivelační hmotou.

Obkladačské práce

Nejdříve obložíme svislé stěny včetně revizních dvířek (ta zajišťují přístup ke stoupačkám), poté se pustíme do pokládky dlažby. Oboje vyspárujeme.

Montáž stropu

Vytvoříme sádrokartonový nebo minerální podhled, do kterého zabudujeme bodová světla.

Montáž zařízení

Zajistíme montáž sanitární techniky, osazení, zazdění a obložení vany i sprchové vaničky, spárování, akrylátování a silikonování.

Dokončovací práce

Postaráme se o kompletaci zařizovacích předmětů, osadíme umyvadlo, WC a koupelnový nábytek. Namontujeme svítidla a další doplňky.

Panelákové jádro ze sádrokartonu

Nosnou konstrukci tvoří obvodové a stojkové profily, na které se připevní sádrokartonové desky. Vzniklý prostor vyplňuje minerální vata, která funguje jako tepelná a zvuková izolace. Do dutiny se také vkládá potrubí a kabely a není nutné dělat drážky. Sádrokartonové příčky jsou úzké, lehké a samonosné. Jejich povrch je možné libovolně upravovat: natírat, tapetovat i obkládat.

Postup rekonstrukce bytového jádra ze sádokartonu.

Stavba kovové kostry

Z profilů postavíme kostru bytového jádra a z jedné strany ji zaklopíme sádrokartonovými deskami.

Instalace rozvodů

Provedeme instalaci rozvodů vody, odpadů, elektřiny. 

Izolace a úprava sádrokartonu

Abychom zajistili dostatečnou tepelnou a zvukovou izolaci, vyplníme konstrukci minerální vatou a zaklopíme druhou stranu. Poté přetmelíme spoje sádrokartonových desek. V místech, kde bude stěna zatížená umyvadlem nebo jiným těžším zařízením, konstrukci vyztužíme.

Montáž podhledu

Namontujeme sádrokartonový podhled, do kterého umístíme bodová světla nebo jiná svítidla.

Příprava podkladu, obkládání a výmalba

Povrch napenetrujeme, naneseme hydroizolační stěrku, obložíme stěny a položíme dlažbu. Místa, která nebudou obložená, vymalujeme.

Dokončovací práce

Osadíme a namontujeme všechny zařizovací předměty, koupelnový nábytek a doplňky.

Pořád nevíte, jestli sádrokarton, nebo Ytong? My používáme oba materiály, ale vzhledem k pevné a stabilní konstrukci doporučujeme Ytong.

A pokračujeme celkovou rekonstrukcí bytu

V případě, že se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci, budeme podle plánu pokračovat v dalších místnostech. A co obvykle zajišťujeme?

Elektrické rozvody

Promyslete si, kde vám chybí zásuvky a řešíte to rozdvojkou nebo prodlužovacím kabelem. Teď máte příležitost to změnit. Staré zásuvky a kabely odstraníme a nainstalujeme nové. Zajistíme kontrolu kvalifikovaným revizním technikem.

Výměna oken

Výměnou oken za nová, která budou lépe těsnit, významně ušetříte za energie. Původní okna vybouráme a nahradíme novými podle vašich představ nebo stanov. Zapravíme je a začistíme, abychom se mohli pustit do omítek.

Omítky

Odstraníme starý štuk, tapety a malbu. Stěny vyrovnáme a naneseme štukovou nebo sádrovou omítku.

Vodoinstalace, topení a přípojka plynu

V případě, že chcete do bytu zavést plyn, je dobré zvážit, kde bude umístěný sporák a kde kotel. Zajistíme veškeré topenářské a vodoinstalační práce. Vyměníme staré radiátory za nová tělesa. Zajistíme nové rozvody vody.

Malířské práce a obkladačské práce

Postaráme se o výmalbu celého interiéru a obložení koupelny, toalety i prostoru za kuchyňskou linkou. Pomůžeme vám vybrat odstín barvy i obklady s dlažbou.

Elektroinstalace

Namontujeme nové zásuvky, vypínače, svítidla a další doplňky, které si budete přát.

Vchodové dveře

Podobně jako u oken, i nové dveře neplní jen estetickou funkci, ale budou lépe těsnit a vy díky tomu ušetříte za energie. Moderní dveře bývají zvukotěsné, už vás nebude rušit hluk z chodby. Také si můžete vybrat lepší zabezpečení. Dveře osadíme až po dokončení hrubých prací, ale ještě před položením podlahy.

Podlahy

Položíme podlahu a zakončíme ji lištami, které ji ochrání před poškozením a vlhkostí. Podlahu můžete mít například vinylovou, laminátovou, dýhovou nebo z masivu.

Dveře a zárubně

Po položení podlahy přichází čas na zárubně a interiérové dveře.

Dokončovací práce a zařízení bytu

Postaráme se o závěrečný úklid a umístíme zařizovací předměty. Rádi vám pomůžeme vybrat veškeré vybavení, jako jsou obklady, koupelnový nábytek nebo barva výmalby.

Jak dlouho trvá rekonstrukce bytu

Délka rekonstrukce bytu závisí na především jejím rozsahu. Dokážeme naplánovat jednotlivé práce tak, aby na sebe navazovaly. Nové bytové jádro vám zhotovíme do měsíce. Kompletní rekonstrukci provádíme od 2 do 3 měsíců. Rekonstrukce bytu je organizačně, časově i finančně náročná. Chcete si ušetřit starosti? Nechte to na nás. Rádi vám připravíme nezávaznou cenovou nabídku zdarma.