Dřevostavba, nebo zděný dům

Plánujete stavbu domu a přemýšlíte, jakému materiálu dát přednost? Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme pro vás porovnání obou typů budov.

Není cihla jako cihla

Hned v úvodu si musíme ujasnit, že jak dřevostaveb, tak zděných domů je několik typů. Liší se od sebe nejen použitým materiálem, ale i postupem. Kromě tradičních pálených cihel se dnes často používají pórobetonové tvárnice například značky Ytong, dále třeba vápenopískové zdivo a zdí se také na stavební pěnu nebo lepidlo.

Je dřevostavba opravdu ze dřeva?

Pokud nestavíte roubenku nebo srub, je podíl masivu na konstrukčních prvcích minimální. Tvoří je především dřevoštěpkové, sádrokartonové nebo sádrovláknité desky, fólie, izolace a silikonové omítky. Za masivní dřevostavby se považují pouze dřevostavby, které mají nosnou konstrukci minimálně z 50 % tvořenou masivním dřevem. Kromě zmíněného srubu a roubenky se mezi ně řadí ještě dřevostavby z masivních CLT panelů (skládají se ze tří a více vrstev slepeného dřeva).

Rychlost výstavby

Začátek je stejný, u obou typů domů potřebujete základovou desku. Pak už hraje čas ve prospěch dřevostavby. Se zděným domem jsou totiž spojené mokré procesy, které potřebují vyschnout a dozrát. Ideálně se dům nechává přes zimu vymrznout. To u dřevostavby odpadá a když si zvolíte sendvičovou konstrukci, její hrubá stavba může být hotová už za týden. Zděný dům na klíč můžete mít postavený za půl roku, když začnete na podzim, přes zimu ho necháte vymrznout a dokončíte na jaře. 

Cena

Pokud budeme porovnávat dům podobné velikosti a tepelně izolačních vlastností, vychází zděný dům i montovaná dřevostavba relativně srovnatelně. Někdy se uvádí, že je dřevostavba levnější, cenový rozdíl však není tak zásadní, pohybuje se kolem 10-15 %. Masivní dřevostavba, jako je srub, může naopak zděnou stavbu podstatně převýšit.

Energetická náročnost 

Nízkoenergetickým i pasivním domem může být jak dřevostavba, tak zděný dům, pokud se dodrží stanovené standardy. Důležitá je především izolace stěn. Je potřeba počítat s tím, že zateplený zděný dům bude mít silnější zdi, které zaberou víc místa. Co se týká vytápění, dřevostavbu vytopíte rychleji, ale její stěny nemají schopnost akumulace, takže také rychleji vychladne. Ve zděném domě si budete muset na požadovanou teplotu počkat o něco déle, protože zdi teplo pohlcují. Na druhou stranu ze sebe teplo vydávají, i když vypnete topení.

Životnost

Když má zděný dům poctivý základ, vydrží celá staletí, i když se samozřejmě po nějakém čase neobejde bez rekonstrukce. Výhodou je, že zdivo můžete snadno opravit a prostor snadno rozšířit o přístavbu nebo půdní vestavbu. Životnost dřevostavby může být 100 a více let, záleží především na kvalitě provedení a materiálu a také na dostatečné izolaci. 

Provoz domu

Jak o dřevostavbu, tak o zděný dům se musíte starat. U obou je důležité zejména správné a časté větrání, abyste předešli vzniku vlhkosti a následně plísní.

Shrnutí na závěr

Výhody zděného domu

  • Delší životnost 
  • Tradiční a prověřený materiál 
  • Výborné zvukově izolační vlastnosti 
  • Lepší statika 
  • Zdi akumulují teplo a dům ohřívají, i když se netopí 

Nevýhody zděného domu

  • Širší stěny 
  • Delší výstavba

Výhody dřevostavby

  • Suchá a rychlejší výstavba (montáž) 
  • Nízká hmotnost konstrukce 
  • Užší stěny 
  • Rychleji se vytopí 

Nevýhody dřevostavby

  • Dům rychle vychladne 
  • Náchylnost k plísním  

Doufáme, že vám náš článek pomohl ujasnit si přednosti obou typů staveb. Rozhodnutí, kterému materiálu dáte přednost, je už jen na vás.